+371 29287955
+371 67310205
info@acuarsts.lv
A. Čaka iela 70-6, Rīga
Noderīgi

Datora redzes sindroms

Digitālās ierīces ir uzlabojušas mūsu ikdienu, taču acu spēja pielāgoties tam stipri atpaliek.

Pēdējā laikā ir parādījies jēdziens Datora Redzes Sindroms – Computer Vision Syndrome (CVS) vai saukts arī Digital Eye Strain. Pētījumi liecina, ka līdz pat 75% datorlietotāju saskaras ar šo problēmu. To novēro cilvēkiem, kuri ikdienā vairākas stundas strādā ar datoru. Sūdzības ir par redzes asuma zudumu, dedzinošu sajūtu acīs, sausuma sajūtu, asarošanu, acs ābolu apsārtumu, pat sāpēm acs dobumos un pieres rajonā, kakla un galvas sāpes un ātru nogurdināmību. Redzes laukā var parādīties balti vai melni punkti, kas maina krāsu, reti var parādīties dubultošanās. Lielākoties šīs sajūtas var parādīties pēc 4 darba stundām.

Acu sausums

Acs būtu jāmirkšķina aptuveni 22 reizes minūtē, bet strādājot ar datoru, šis biežums samazinās vairākkārt, līdz ar to samazinās asaru plēvītes veidošanās un noturība. Nereti birojos darbojas gaisa kondicionieris, bet nenotiek gaisa mitrināšana. Tas paātrina asaru plēvītes žūšanu. Tādējādi acs netiek pienācīgi mitrināta, barota un aizsargāta, kā arī tiek traucēta staru laušanas funkcija. Tas ir iemesls mainīgam redzes asumam. Tāpat kā netīram mašīnas vējstiklam ar putekļiem, kas rada sliktu redzamību – to jānomazgā, lai redzētu.

Asaru sastāvā ir:

  • vairāk nekā 90% ūdens;
  • dažādas barības vielas, vitamīni, mikroelementi, antivielas, skābeklis un fermenti;
  • lipīdi, mucīns.

Acs apasarošanā var notikt izmaiņas, kas pielīdzināmas Sausās Acs sindromam.

 

Viltus tuvredzība

Ilgstošs darbs ar datoru (īpaši gadījumos, ja netiek ievērots pareizs darba režīms, un darba apstākļi neatbilst normatīviem) var provocēt tā sauktās viltus tuvredzības rašanos. Tā var parādīties gan cilvēkiem, kuriem līdz šim nav bijuši redzes traucējumi, gan arī tuvredzīgiem cilvēkiem (šajā gadījumā mīnuss pieaug). Pēc darba ar datoru novērojams nogurums, nespēja normāli fokusēt redzi, novēro miglošanos, attēls dubultojas, pasliktinās redze tālumā, ir apgrūtināta lasīšana.

Acs lēca ir elastīga un iekārta saitēs, kas piestiprinās pie acs iekšējiem muskuļiem. Atkarībā no tā, kur cilvēks skatās, smadzenēm tiek sūtīts impulss un muskulis vai nu atslābst vai saraujas. Akomodācijas procesā mainās lēcas izliekums. Ja redze jāfokusē tuvumā, muskulis saspringst – lēca izliecas, savukārt skatoties tālumā – lēca kļūst plānāka, jo muskulis atslābst.

Dēļ Ilgstošas skatīšanas uz objektu vienā attālumā saspringums pieaug, var rasties akomodācijas muskuļu spazmas. Un tad arī seko atzinums, ka cilvēks vairs labi neredz ne tuvumā, ne tālumā. Iespējams, ir izveidojies viltus mīnuss. Bieži šādos gadījumos tuvredzīgajiem cilvēkiem tiek piemeklētas brilles ar lielākām dioptrijām, redze it kā uzlabojas, tomēr viltus tuvredzības gadījumos tā nav pareizā taktika, jo rezultātā acs tiek vēl vairāk pārslogota – redze tiek pārkoriģēta, bet cēlonis nav novērsts – acs joprojām tiek pārpūlēta.

Ko darīt?

  1. Acu sausuma radīto diskomforta sajūtu var novērst ar mākslīgajām asarām. Tās var būt pilienu, želeju vai gēlu veidā. Tomēr ar pašārstēšanos ilgstoši nevajadzētu aizrauties, jo sausās acs iemesli var būt dažādi. Izmaiņas asaru dziedzeru darbībā un asaru sastāvā var radīt arī virkne medikamentu vai vispārīgas organisma slimības. Turklāt laikus neārstēts acs sausuma sindroms var radīt nepatīkamas izmaiņas acs radzenē, gļotādā, plakstiņos.
  2. Paskaties apkārt. Populārs ieteikums ir “20-20-20”. Ik pēc 20 minūtēm novērs skatienu no datora vai ierīces ekrāna uz 20 sekundēm, lai skatītos uz objektu 20 pēdas (apm 6 metri) attālumā. Uzstādi taimeri.
  3. Izvēlies dzelteno. Ir divas metodes, kā novērst augstās frekvences redzamās gaismas (High-energy visible light vai HEV light) nelabvēlīgo ietekmi. Var lietot F.lux aplikāciju. Tā pielāgo ierīces vai datora ekrāna gaismu diennakts laikam – siltāka naktī un vēsāka pa dienu. Par HEV light drīz rakstīsim atsevišķi. Otra metode ir lietot datorlietotājiem paredzētās brilles ar dzeltenām lēcām. Konkrētu produktu nereklamēsim.
  4. Darba vietas ergonomika. Sēdi ar taisnu muguru. Ekrāns novietojams izstieptas rokas ar paceltu plaukstu attālumā. Ekrānam jā'but tieši priekšā, augšējai malai jāsakrīt ar vai nedaudz zem horizontālās skata līnijas. Apkārtējais apgaismojums vēlams mierīgs, bez spožiem akcentiem, lai tas nerada pārlieku kontrastu ar ekrāna spožumu. Arī to var samazināt.
  5. Laiks kopā ar citiem. Reizēm ir vērts aizmirst par datoru vai iecienīto ierīci. Lasi drukātas grāmatas vai žurnālus, ja nesatiecies ar citiem cilvēkiem.
  6. Vielas. Acu veselībai vajadzīgi A, D, E un C vitamīni, zeaksantīns, luteīns, cinks un taurīns.

 

Pieteikties vizītei pie mūsu speciālistiem: